Πέμπτη, 5 Αυγούστου, 2021

Euro 2020: Τα αποτελέσματα της δεύτερης μέρας στη φάση των «16» – Ποιοι πέρασαν στους «8»

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

Χθες πραγματοποιήθηκαν οι δεύτεροι αγώνες της φάσης των “16” του Euro 2020. Οι νικητές των δύο αγώνων πέρασαν στη φάση των “8”.

Ολλανδία-Τσεχία 0-2

Οι Τσέχοι προκρίθηκαν στα προημιτελικά, κάνοντας την έκπληξη, νικώντας την Ολλανδία με 2-0. Οι Τσέχοι εκμεταλλεύτηκαν τον παίχτη παραπάνω σε σχεδόν όλο το 2ο ημίχρονο, λόγω της αποβολής του Ντε Λιχτ.

Στον 13ο λεπτό ο Ντάμφρις πέρασε τον τερματοφύλακα, όμως ο Κάλας έσωσε την ομάδα του με σωτήριο τάκλιν, για να στείλει την μπάλα κόρνερ. Στον 28ο λεπτό, ο Σικ επιχείρησε σουτ εκτός περιοχής, ο Στεκέλενμπουργκ μπλόκαρε εύκολα. Στο 37ο λεπτό ο Μπαράκ είχε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα, όμως έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 39ο λεπτό ο Ντάμφρις μπήκε στην περιοχή, έκανε την παράλληλη πάσα όμως ο Βάτσλικ την έδιωξε με τα πόδια. Στο 51ο λεπτό, ο Μάλεν τους πέρασε όλους, όμως ο Τσέχος τερματοφύλακας τον απέτρεψε από το να σκοράρει. Στο 52ο λεπτό, ο Σικ είχε βγει στην αντεπίθεση μετά από πάσα, όμως δεν ήταν καλή και βρέθηκε στα πόδια του Ντε Λιχτ, ο οποίος όμως έπεσε κάτω και έσπρωξε την μπάλα προς τα πίσω με το χέρι του και μετά από έλεγχο του VAR, ο διαιτητής έδωσε κόκκινη στον Ολλανδό. Στο 64ο λεπτό, ο Κουφάλ έκανε την σέντρα, η μπάλα πέρασε και βρέθηκε στα πόδια του Κενταράμπεκ, ο οποίος σούταρε, όμως σταμάτησε την μπάλα ο Ντάμφρις. Στο 68ο λεπτό η Τσεχία άνοιξε το σκορ. Ο Κουφαλ εκτέλεσε φάουλ από πλάγια, ο Κάλας πήρε την κεφαλιά-πάσα στον Χόλες, ο οποίος έκανε το 1-0. Στο 80ο λεπτό, ο Χόλες έκλεψε και πάσαρε μέσα στην περιοχή στον Σικ, ο οποίος νίκησε τον τερματοφύλακα για το 2-0. Στους «8», οι Τσέχοι θα αντιμετωπίσουν τους ανεβασμένους Δανούς. Τελευταία τους αναμέτρηση σε Euro, ήταν ο προημιτελικός του 2004, με νικητές τους Τσέχους με 3-0.

Βέλγιο-Πορτογαλία 1-0

Οι Βέλγοι πήραν το εισιτήριο για τους «8», με γκολ του ΤόργκανΑζάρ. Η πρόκρισή τους δεν ήταν εύκολη, καθώς η Πορτογαλία είχε κλείσει τους Βέλγους στην περιοχή τους σε όλο το 2ο ημίχρονο, χάνοντας μάλιστα πολλές ευκαιρίες.

Στο 6ο λεπτό, ο ΝτιόγκοΖόταείχε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στην αντεπίθεση, μετά από πάσα του Ρενάτο Σάντσες, όμως έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 25ο λεπτό, ο Ρονάλντο εκτέλεσε φάουλ από μακριά, όμως το απέκρουσε ο Κουρτουά. Στο 37ο λεπτό, ο Μνιέ σούταρε με το εξωτερικό εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 42ο λεπτό, ήρθε το γκολ των Βέλγων. Ο Μενιέ έδωσε στον Αζάρ και εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 των Βέλγων. Στο 58ο λεπτό, ο Ρονάλντο πάσαρε στον Ζότα και εκείνος μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 82, μετά από φάουλ, ο Ντίας πήρε την κεφαλιά, όμως ο Κουρτουά απέκρουσε. Στο 83ο λεπτό, έγινε σέντρα για τον Ρονάλντο, όμως δεν κατάφερε να πάρει την κεφαλιά. Οι παίχτες του Βελγίου δεν απομάκρυναν καλά, την μπάλα την πήρε ο Γκερέιρο και την έστειλε στο κάθετο δοκάρι. Κάπως έτσι το Βέλγιο προκρίθηκε στους «8» και θα μονομαχήσει με την Ιταλία για ένα εισητήριο στα ημιτελικά.