Πέμπτη, 5 Αυγούστου, 2021

Euro 2020: Θρίλερ και αποκλεισμοί – σοκ στην τρίτη μέρα της φάσης των “16”

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

Το ενδιαφέρον των ποδοσφαιρόφιλων κράτησαν μέχρι το τελευταίο λεπτό οι δύο αγώνες της τρίτης φάσης των “16”.

Κροατία-Ισπανία 3-5

Η Ισπανία πήρε την πρόκριση στους «8», νικώντας την Κροατία σε ματς που είχε 8 γκολ. Στο 16ο λεπτό ο Κόκε βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της Κροατίας, όμως δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 19ο λεπτό ο Πέδρι έκανε την σέντρα, ο Μοράτα πήρε την κεφαλιά, ο Βίντα την έδωσε στον τερματοφύλακα της Κροατίας. Στο 20ο λεπτό, ο Πέδρι κάνει μία πάσα από το κέντρο στον Σιμόν, ο οποίος όμως δεν υπολόγισε σωστά την μπάλα και εκείνη κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 38ο λεπτό, ο Τόρρες σούταρε, ο Λιβάκοβιτς το έπιασε, όμως η μπάλα στρώθηκε στον Σαράμπια, ο οποίος σούταρε και ισοφάρισε. Στο 57ο λεπτό, ο Αθπιλικουέτα έκανε το 2-1 με κεφαλιά. Στο 76ο λεπτό, ο Τόρρες έτρεξε και πήρε την μπάλα και έκανε με άνεση το 3-1 για τους Ισπανούς. Στο 85ο λεπτό, ο Μόντριτς μπήκε στην περιοχή και έδωσε σίγουρο γκολ στον Όρσιτς για το 3-2. Στο 92ο λεπτό, ο Όρσιτς έκανε την σέντρα, την κεφαλιά την πήρε ο Πάσαλιτς, ο οποίος έκανε το 3-3. Στο 100ο λεπτό, έγινε σέντρα για τον Μοράτα, ο οποίος κοντρόλαρε την μπάλα, μετά σούταρε και την έστειλε στα δίχτυα για το 4-3. Στο 103ο λεπτό, ο Ντάνι Όλμο πέρασε τους αμυντικούς και έκανε το 5-3.

Γαλλία-Ελβετία 5-4 πεν. (3-3)

Η Ελβετία έκανε το θαύμα και κέρδισε την Γαλλία. Μοιραίος ο Εμπαπέ για τους Γάλλους. Στο 15ο λεπτό ο Σεφέροβιτς πήρε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ. Στο 53ο λεπτό η Ελβετία κέρδισε πέναλτι μετά από έλεγχο του VAR. Ο Ροντρίγκες το εκτέλεσε, όμως ο Λορίς το έπιασε. Στο 57ο λεπτό, ο Εμπαπέ έδωσε στο Μπενζεμά, ο οποίος ισοφάρισε. Στο 58ο λεπτό, ο Εμπαπέ έδωσε στον Γριεζμάν, εκείνος σούταρε, όμως ο Μπενζεμά πήρε κεφαλιά και έβαλε εκείνος το γκολ. Στο 75ο λεπτό, ο Πογμπά σούταρε από πολύ μακριά και έστειλε την μπάλα στο γάμα για το 3-1. Στο 81ο λεπτό, πάλι έγινε σέντρα και πάλι την πήρε την κεφαλιά ο Σεφέροβιτς για να μειώσει σε 3-2. Στο 90ο ο Γκαβράνοβιτς σούταρε και έκανε το 3-3. Στο 5ο πέναλντι της Γαλλίας ,το σκορ στο 4-5 στα πεναλντι, εκτελεστής ήταν ο Εμπαπέ. Ο Εμπαπέ σούταρε, όμως ο Σόμερ το έπιασε και έστειλε τους Γάλλους εκτός Euro.