Πέμπτη, 5 Αυγούστου, 2021

Αθλητική επικαιρότητα 30-06: Αποτελέσματα και σημερινοί αγώνες

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

Πλούσια σε αγώνες και θέαμα ήταν η χθεσινή ημέρα με τους αγώνες του Euro να κρατάνε και πάλι το ενδιαφέρον του τηλεοπτικού κοινού. Αναλυτικά:

Μπάσκετ

Η Ελλάδα δεν κατάφερε να κερδίσει τον Καναδά, γνωρίζοντας την ήττα με 91-97. Πλέον, η Ελλάδα χρειάζεται μόνο νίκη κόντρα στην Κίνα (ξημερώματα Παρασκευής), για να περάσει στα προημιτελικά.

Οι Μιλγουόκι Μπακς γνώρισαν και αυτοί την ήττα, από τους Ατλάντα Χοκς, με τον Γιάννη Αντετοκούμπο μάλιστα να τραυματίζεται και να αποχωρεί από το γήπεδο. Στο Μιλγουόκι περιμένουν με αγωνία την διάγνωση για το πόσο καιρό θα μείνει εκτός.

Τέννις

Η Μαρία Σάκκαρη κέρδισε την Ρους με 2-0 σετ(6-1 6-1) και προκρίθηκε στον 2ο γύρο. Εκεί, θα αντιμετωπίσει σήμερα την Ρότζερς (πιθανή ώρα έναρξης 22:30).

Euro 2020

Η Αγγλία πέτυχε τεράστια νίκη κόντρα στη Γερμανία και πέρασε στους «8». Εκεί θα αντιμετωπίσει την Ουκρανία, η οποία κέρδισε την Σουηδία στην παράταση με σκορ 2-1.

Οι προημιτελικοί: Ιταλία-Βέλγιο

Τσεχία-Δανία

Ελβετία-Ισπανία

Ουκρανία-Αγγλία

Οι σημερινοί αγώνες:

Τένις: Μαρία Σάκκαρη-Ρότζερς (22:30)

Μπάσκετ: Ο Ολυμπιακός Β αντιμετωπίζει σήμερα το Μαρούσι. Άμα κερδίσει, θα ανέβει στην Basket League. Αν χάσει, θα χρειαστεί να παίξει σίγουρα άλλον έναν αγώνα, αν ξαναχάσει, 2 και μετά όποιος κερδίσει θα ανέβει.

NBA: Οι Κλίπερς αντιμετωπίζουν τους Σανς τα ξημερώματα της Πέμπτης. Αν κερδίσουν οι Σανς, θα περάσουν στους Τελικούς του NBA, όμως αν χάσουν, η σειρά θα πάει στο 3-3 και η πρόκριση θα κριθεί στο 7ο παιχνίδι.