Κυριακή, 1 Αυγούστου, 2021

Euro 2020: Τα αποτελέσματα της πρώτης μέρας στη φάση των «16» – Ποιοι πέρασαν στους «8»

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

Χθες πραγματοποιήθηκαν οι πρώτοι αγώνες της φάσης των “16” του Euro 2020. Οι νικητές των δύο αγώνων πέρασαν στη φάση των “8”.

Ιταλία-Αυστρία 2-1

Πολύ δύσκολη νίκη των Ιταλών στην παράταση, οι οποίοι τώρα περιμένουν να μάθουν τον επόμενο αντίπαλό τους στην φάση τον “8”, μέσω του αγώνα Βέλγιο-Πορτογαλία.

Όλες οι ευκαιρίες του αγώνα:

32ο λεπτό: Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα με σουτ του Ιμμόμπιλε από μακρινή απόσταση, η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι.

52ο λεπτό: Η Αυστρία κέρδισε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, το εκτέλεσε ο Άλαμπα, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

65ο λεπτό: Γκολ για την Αυστρία με τον Αρναούτοβιτς, όμως το VARακύρωσε σωστά το γκολ του.

95ο λεπτό: Γκολ του Κιέζα, μετά από δικό του εξαιρετικό κοντρόλ και σουτ, για να ανοίξει το σκορ για τους Ιταλούς στην παράταση.

105ο λεπτό: Φάουλ του Ινσίνιε, εξαιρετική απόκρουση του Μπάχμαν.

105ο λεπτό: Η μπάλα έμεινε στην περιοχή των Αυστριακών και η Ιταλία κατάφερε να βάλει και 2ο γκολ, αυτή την φορά με τον Πεσίνα.

106ο λεπτό: Η Αυστρία πίεσε, δοκίμασε σουτ, με τον Ντοναρούμα να αποκρούει εντυπωσιακά

110ο λεπτό: Νέα μεγάλη ευκαιρία των Αυστριακών, αυτή την φορά με τον Σάπιτζερ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

114ο λεπτό: Η Αυστρία κέρδισε κόρνερ και κατάφερε να σκοράρει από κεφαλιά του Καλάιτζιτς.

Ουαλία-Δανία 0-4

Η Δανία χθες δεν είχε αντίπαλο και πανηγύρισε μία εύκολη πρόκριση στους “8”, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης Ολλανδία-Τσεχία.

27ο λεπτό: Γκολ από τον Ντόλμπεργκ, που άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση.

32ο και 45ο λεπτό: Δύο ευκαιρίες για τους Δανούς μετά από τρομερές συνεργασίες, δύο επεμβάσεις του Ουαλού τερματοφύλακα.

48ο λεπτό: Λάθος της άμυνας των Ουαλών, 2ο γκολ για τον Ντολμπεργκ.

85ο λεπτό: Τριπλή ευκαιρία των Δανών, όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

87ο λεπτό: 3ο γκολ των Δανών, αυτή την φορά με τον Μέλε.

94ο λεπτό: Ο Μπρέιθγουειτ έκανε το 4-0 και έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για τους Δανούς.