in , ,

Νίκησε τον ΠΑΣ και πάει με άλλον αέρα στα playoffs ο Άρης

Έβγαλε αντίδραση, ανέτρεψε τον ΠΑΣ και ανέβηκε πέμπτος ο Άρης! Η ομάδα του Τόλη Τερζή μπορεί να δέχθηκε την ψυχρολουσία στο 7ο λεπτό από το γκολ του Λιάσου, όμως κατάφερε να πάρει τη νίκη 3-1 και να πάει με άλλον αέρα στα playoffs. Τα έφεραν «τούμπα» πριν το ημίχρονο οι γηπεδούχοι με τον Νταρίντα να σκοράρει ξανά και τον Αμπουμπακάρ Καμαρά να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ από τη μέρα που επέστρεψε στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Στους 40 βαθμούς ο Άρης που πλέον πάει με διαφορετική αύρα στα playoffs τη στιγμή που ο ΠΑΣ Γιάννινα γνώρισε τη δεύτερη διαδοχική του ήττα και τερμάτισε στην 11η θέση της κανονικής διάρκειας.

Στο μυαλό των κόουτς
Ο Τόλης Τερζής επέλεξε το 4-3-3 για τον Άρη. Ο Σιαμπάνης ήταν κάτω από την εστία με τον Εμπακατά δεξιά, τον Πίρσμαν αριστερά και τους Φαμπιάνο και Μπράμπετς στο κέντρο της άμυνας. Ο Ντουκουρέ αμυντικός χαφ, με τον Νταρίντα δίπλα του, ενώ η επιθετική τριάδα πίσω από τον Αμπού Καμαρά, ήταν ο Πάλμα, ο Ματέο Γκαρσία και ο Καμάτσο.

Για τον ΠΑΣ Γιάννινα ο Θανάσης Στάικος προτίμησε επίσης το 4-3-3. Τσιντώτας στην εστία, Σόρια, Εραμούσπε, Μπακαδήμας και Ράντου στην αμυντική τετράδα. Μπιλμπάο, Τζίμας και Λιάσος στα χαφ, ενώ πίσω από τον Μπάλαν, κινήθηκαν ο Μορέιρα και ο Ριένστρα.

Το ματς
Εντυπωσιακή ήταν η εκκίνηση στο πρώτο μέρος με τον ΠΑΣ Γιάννινα να αμύνεται καλά, αναγκάζοντας τον Άρη να πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, με στόχο να «χτυπήσει» στην κόντρα. Η ομάδα του Θανάση Στάικου δουλεύοντας άψογα στο transition, ευτύχησε να προηγηθεί στο 7ο λεπτό. Όμορφη αντεπίθεση με τον Μορέιρα, που γέμισε στην περιοχή, με τον Λιάσο να επωφελείται από τις κόντρες και να εκτελεί στη γωνία του Σιαμπάνη για το 0-1.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι «κίτρινοι» ανέβασαν στροφές και απείλησαν αρχικά στο 11’ με τον Νταρίντα να πιάνει ένα πολύ δυνατό μακρινό σουτ το οποίο έφυγε κόρνερ από την επέμβαση του Τσιντώτα. Οκτώ λεπτά αργότερα ο «Άγιαξ της Ηπείρου» βρήκε πάλι χώρους και έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ, με τον Μορέιρα να ξεκινά την κούρσα πίσω από το κέντρο, να φτάνει στην περιοχή όμως το πλασέ του ήταν άστοχο.

Η ισοφάριση ήρθε για τον Άρη στο 26’. Ο Πάλμα πήρε την μπάλα από τον Εμπακατά, γύρισε στο σημείο του πέναλτι εκεί όπου ο Νταρίντα, πλάσαρε ιδανικά για το 1-1. Ο ρυθμός έπεσε καθώς ο ΠΑΣ oπισθοχώρησε αρκετά «υπνωτίζοντας» τον Άρη. Ωστόσο ο γηπεδούχοι κατάφεραν πριν το ημίχρονο να πάρουν κεφάλι στο σκορ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Καμάτσο πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, σέντραρε με το αριστερό με τον Πάλμα να πετάγεται και να κάνει με κεφαλιά το 2-1 το οποίο ήταν και το σκορ για το πρώτο μέρος.

Ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος δεν ήταν παρόμοιος με το πρώτο καθώς ο ΠΑΣ επέλεξε να πάρει λίγα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο όντας πίσω στο σκορ. Ο Άρης έκανε συντήρηση δυνάμεων και κατάφερε στο 55’ να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Καμαρά να κάνει κίνηση στην πλάτη της άμυνας εκμεταλλευόμενος την θαυμάσια ασίστ του Καμάτσο, κάνοντας με άψογο πλασέ το 3-1.

Οι φιλοξενούμενοι «άδειασαν» ψυχολογικά με αποτέλεσμα να χάσουν αρκετές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου με τα κενά στην άμυνα να είναι πολλά. Στο 65’ ο Καμάτσο έκανε ωραία ενέργεια από τα αριστερά όμως το φαλτσαριστό σουτ που εξαπέλυσε έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Τσιντώτα. Τρια λεπτά αργότερα η ομάδα του Τόλη Τερζή απείλησε ξανά την εστία του ΠΑΣ με τον Νταρίντα να σημαδεύει με σέντρα-ξυράφι τον Καμαρά, όμως ο Μαυριτανός δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Το παιχνίδι πλέον δεν είχε κανένα ενδιαφέρον, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να μην μπορεί να απειλήσει καθόλου τον Άρη με το ματς να ολοκληρώνεται στο 3-1 και τους «κίτρινους» να εκμεταλλεύονται την ήττα του Βόλου από τον ΠΑΟΚ ανεβαίνοντας στην πέμπτη θέση.

MVP: Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Αμπουμπακάρ Καμαρά ο οποίος πέραν του πρώτου γκολ της δεύτερης θητείας του δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην άμυνα τους ΠΑΣ Γιάννινα. Πολλές μάχες, συνεχείς κινήσεις στον αγωνιστικό χώρο και πολύ σωστές τοποθετήσεις μέσα στην περιοχή από τον Μαυριτανό που έκανε αυτό που έπρεπε.

Η σφυρίχτρα: Kαμία δυσκολία στο αποψινό παιχνίδι για τον Κωνσταντίνο Κατοίκο, ο οποίος ήταν αρκετά φειδωλός και στις κάρτες και τα σφυρίγματα, ενώ στο τρίτο γκολ του Άρη σωστά συμβουλεύτηκε το VAR για να απεμπλακεί από κάθε αμφιβολία.

Οι αρχικές ενδεκάδες:

Άρης (Τόλης Τερζής): Σιαμπάνης, Εμπακατά, Πίρσμαν (74? Μαζικού), Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Ντουκουρέ (88? Σγούρος), Νταρίντα, Πάλμα (88′ Νταμπό), Ματέο Γκαρσία, Καμάτσο (74? Ιτούρμπε), Καμαρά (88? Γκρέι)

Στον πάγκο οι: Κουέστα, Ιτούρμπε, Νταμπό, Γκρέι. Ενκουλού, Μαζικού, Χριστοδουλόπουλος,. Σγούρος, Παναγίδης

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Σόρια, Μπιλμπάο, Μέντες, Τζίμας (80? Σταματελόπουλος), Εραμούσπε (74? Μπορνταγκαράι), Ριένστρα, Ραντου, Μπακαδήμας, Λιάσος, Μπαλαν

Στον πάγκο: Σουλής, Λεό, Λώλης, Φοφανά, Τσαβός, Μπορτεγκαράι, Τσιρής, Κύρκος, Σταματελόπουλος